Rod Laver Arena
11:00 AM Start
Women's Singles - 4th Round
Caroline Wozniacki(DEN)[1] vs. Anastasija Sevastova(LAT)
Women's Singles - 4th Round
Na Li(CHN)[9] vs. Victoria Azarenka(BLR)[8]
Men's Singles - 4th Round
Tommy Robredo(ESP) vs. Roger Federer(SUI)[2]
Rod Laver Arena
7:00 PM Start
Women's Singles - 4th Round
Andrea Petkovic(GER)[30] vs. Maria Sharapova(RUS)[14]
Men's Singles - 4th Round
Andy Roddick(USA)[8] vs. Stanislas Wawrinka(SUI)[19]
Hisense Arena
11:00 AM Start
Men's Doubles - 3rd Round
Bob Bryan(USA)[1] /
Mike Bryan(USA)[1] vs. Benjamin Becker(GER) /
Michael Kohlmann(GER)
Not Before:1:00 PM
Men's Singles - 4th Round
Nicolas Almagro(ESP)[14] vs. Novak Djokovic(SRB)[3]
Women's Singles - 4th Round
Svetlana Kuznetsova(RUS)[23] vs. Francesca Schiavone(ITA)[6]
Margaret Court Arena
11:00 AM Start
Legends' Doubles
Jacco Eltingh(NED) /
Paul Haarhuis(NED) vs. Guy Forget(FRA) /
Mats Wilander(SWE)
Men's Doubles - 3rd Round
Carsten Ball(AUS) /
Chris Guccione(AUS) vs. Max Mirnyi(BLR)[2] /
Daniel Nestor(CAN)[2]
Not Before:2:30 PM
Men's Singles - 4th Round
Tomas Berdych(CZE)[6] vs. Fernando Verdasco(ESP)[9]
Mixed Doubles - 1st Round
Mirjana Lucic(CRO) /
Bernard Tomic(AUS) vs. Barbora Zahlavova Strycova(CZE)[8] /
Oliver Marach(AUT)[8]
Legends' Doubles
Todd Woodbridge(AUS) /
Mark Woodforde(AUS) vs. Mansour Bahrami(IRI) /
Cedric Pioline(FRA)
Show Court 2
11:00 AM Start
Men's Doubles - 3rd Round
Lukasz Kubot(POL)[4] /
Oliver Marach(AUT)[4] vs. Daniele Bracciali(ITA) /
Potito Starace(ITA)
Women's Doubles - 3rd Round
Shahar Peer(ISR)[14] /
Shuai Peng(CHN)[14] vs. Kveta Peschke(CZE)[2] /
Katarina Srebotnik(SLO)[2]
Women's Doubles - 3rd Round
Gisela Dulko(ARG)[1] /
Flavia Pennetta(ITA)[1] vs. Olga Govortsova(BLR) /
Alla Kudryavtseva(RUS)
Mixed Doubles - 1st Round
Zi Yan(CHN) /
Rohan Bopanna(IND) vs. Maria Kirilenko(RUS)[3] /
Nenad Zimonjic(SRB)[3]
Women's Doubles - 3rd Round
Natalie Grandin(RSA) /
Vladimira Uhlirova(CZE) vs. Julia Goerges(GER)[7] /
Lisa Raymond(USA)[7]
Legends' Doubles
Wayne Ferreira(RSA) /
Yevgeny Kafelnikov(RUS) vs. Thomas Muster(AUT) /
Mikael Pernfors(SWE)
Show Court 3
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Karue Sell(BRA) vs. Sean Berman(AUS)[15]
Women's Doubles - 3rd Round
Iveta Benesova(CZE)[6] /
Barbora Zahlavova Strycova(CZE)[6] vs. Bethanie Mattek-Sands(USA)[9] /
Meghann Shaughnessy(USA)[9]
Men's Doubles - 3rd Round
Bjorn Phau(GER) /
Janko Tipsarevic(SRB) vs. Jurgen Melzer(AUT)[6] /
Philipp Petzschner(GER)[6]
Mixed Doubles - 1st Round
Yung-Jan Chan(TPE) /
Paul Hanley(AUS) vs. Alexandra Dulgheru(ROU) /
Michael Kohlmann(GER)
Mixed Doubles - 1st Round
Sofia Arvidsson(SWE) /
Philipp Petzschner(GER) vs. Flavia Pennetta(ITA) /
Potito Starace(ITA)
Court 6
11:00 AM Start
Junior Girls' Singles - 1st Round
Lauren Davis(USA)[3] vs. Ashleigh Barty(AUS)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Andrew Harris(AUS) vs. Matthias Wunner(GER)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Ilona Kremen(BLR)[13] vs. Samantha Harris(AUS)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Eri Hozumi(JPN) vs. Azra Hadzic(AUS)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Nick Kyrgios(AUS) vs. Vladimir Polyakov(RUS)
Court 7
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Andrew Whittington(AUS)[10] vs. Vasile-Alexandru Ghilea(ROU)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Belinda Woolcock(AUS) vs. Lin Zhu(CHN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Alex Bolt(AUS) vs. Bruno Sant'anna(BRA)[9]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Margarita Gasparyan(RUS) vs. Maho Kowase(JPN)[12]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Emily Fanning(NZL) vs. Sabina Sharipova(UZB)
Court 8
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Jiri Vesely(CZE)[1] vs. Evgeny Karlovskiy(RUS)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Caroline Garcia(FRA)[8] vs. Xiaorong Dong(CHN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Jae Hwan Kim(KOR) vs. Thanasi Kokkinakis(AUS)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Meng Ning Deng(CHN) vs. An-Sophie Mestach(BEL)[2]
Junior Girls' Singles - 1st Round
So-Ra Lee(KOR) vs. Riko Sawayanagi(JPN)
Court 10
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Nik Razborsek(SLO) vs. Dennis Novak(AUT)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Emi Mutaguchi(JPN) vs. Rishika Sunkara(IND)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Filip Horansky(SVK)[11] vs. Ryota Kishi(JPN)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Lucia Butkovska(SVK) vs. Demi Schuurs(NED)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Karim Hossam(EGY) vs. Mate Pavic(CRO)[3]
Court 11
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Robin Kern(GER) vs. Andres Artunedo Martinavarr(ESP)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Luksika Kumkhum(THA) vs. Miyu Kato(JPN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Mitchell Krueger(USA) vs. Joris De Loore(BEL)[5]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Nao Hibino(JPN) vs. Zhaoxuan Yang(CHN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Lukas Vrnak(CZE)[16] vs. Adrian Partl(SVK)
Court 13
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Lucas Pouille(FRA) vs. Maxim Dubarenco(MDA)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Natalija Kostic(SRB)[9] vs. Anna Schmiedlova(SVK)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Mark Richards(AUS) vs. Oriol Roca Batalla(ESP)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Su Jeong Jang(KOR) vs. Ekaterina Semenova(RUS)
Court 14
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Yaraslau Shyla(BLR) vs. Xin Gao(CHN)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Ran Tian(CHN) vs. Viktoryia Kisialeva(BLR)
Junior Boys' Singles - 1st Round
George Morgan(GBR)[4] vs. Thiago Moura Monteiro(BRA)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Denisa Allertova(CZE) vs. Makoto Ninomiya(JPN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Kyle Edmund(GBR) vs. Mac Styslinger(USA)
Court 18
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Ben Wagland(AUS)[7] vs. Stefan Lindmark(SWE)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Haochen Tang(CHN)[10] vs. Teiwa Casey(AUS)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Jordan Thompson(AUS) vs. Jeson Patrombon(PHI)[8]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Abbie Myers(AUS) vs. Irina Khromacheva(RUS)[4]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Christina Makarova(USA) vs. Ganna Poznikhirenko(UKR)[15]
Court 19
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Jaden Grinter(NZL) vs. Dimitri Bretting(SUI)[12]
Junior Girls' Singles - 1st Round
Storm Sanders(AUS) vs. Ayaka Okuno(JPN)
Junior Boys' Singles - 1st Round
Leonard Stakhovsky(UKR) vs. Luis Patino(MEX)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Brooke Rischbieth(AUS) vs. Danka Kovinic(MNE)[11]
Court 21
11:00 AM Start
Junior Boys' Singles - 1st Round
Thomas Szewczyk(FRA) vs. Filip Peliwo(CAN)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Mana Ayukawa(JPN) vs. Eugenie Bouchard(CAN)[14]
Junior Boys' Singles - 1st Round
Miki Jankovic(SRB) vs. Wishaya Trongcharoenchaikul(THA)
Junior Girls' Singles - 1st Round
Nastja Kolar(SLO)[16] vs. Anaeve Pain(CAL)