Rod Laver Arena
11:00 AM Start
Women's Singles - 3rd Round
Caroline Wozniacki(DEN)[1] vs. Dominika Cibulkova(SVK)[29]
Women's Singles - 3rd Round
Justine Henin(BEL)[11] vs. Svetlana Kuznetsova(RUS)[23]
Men's Singles - 3rd Round
Xavier Malisse(BEL) vs. Roger Federer(SUI)[2]
Rod Laver Arena
7:00 PM Start
Men's Singles - 3rd Round
Stanislas Wawrinka(SUI)[19] vs. Gael Monfils(FRA)[12]
Women's Singles - 3rd Round
Venus Williams(USA)[4] vs. Andrea Petkovic(GER)[30]
Hisense Arena
11:00 AM Start
Men's Singles - 3rd Round
Viktor Troicki(SRB)[29] vs. Novak Djokovic(SRB)[3]
Men's Singles - 3rd Round
Andy Roddick(USA)[8] vs. Robin Haase(NED)
Women's Singles - 3rd Round
Julia Goerges(GER) vs. Maria Sharapova(RUS)[14]
Hisense Arena
7:00 PM Start
Men's Singles - 3rd Round
Kei Nishikori(JPN) vs. Fernando Verdasco(ESP)[9]
Men's Doubles - 2nd Round
Jonathan Erlich(ISR)[14] /
Andy Ram(ISR)[14] vs. Carsten Ball(AUS) /
Chris Guccione(AUS)
Margaret Court Arena
11:00 AM Start
Women's Singles - 3rd Round
Monica Niculescu(ROU) vs. Francesca Schiavone(ITA)[6]
Women's Singles - 3rd Round
Na Li(CHN)[9] vs. Barbora Zahlavova Strycova(CZE)
Men's Singles - 3rd Round
Tomas Berdych(CZE)[6] vs. Richard Gasquet(FRA)[28]
Not Before:7:00 PM
Men's Doubles - 2nd Round
Lukasz Kubot(POL)[4] /
Oliver Marach(AUT)[4] vs. Samuel Groth(AUS) /
Greg Jones(AUS)
Show Court 2
11:00 AM Start
Men's Singles - 3rd Round
Nicolas Almagro(ESP)[14] vs. Ivan Ljubicic(CRO)[17]
Women's Singles - 3rd Round
Chanelle Scheepers(RSA) vs. Victoria Azarenka(BLR)[8]
Men's Doubles - 2nd Round
Bob Bryan(USA)[1] /
Mike Bryan(USA)[1] vs. Carlos Berlocq(ARG) /
Pere Riba(ESP)
Mixed Doubles - 1st Round
Alicia Molik(AUS) /
Peter Luczak(AUS) vs. Chia-Jung Chuang(TPE) /
Dick Norman(BEL)
Show Court 3
11:00 AM Start
Women's Singles - 3rd Round
Anastasija Sevastova(LAT) vs. Vesna Manasieva(RUS)
Women's Doubles - 2nd Round
Shahar Peer(ISR)[14] /
Shuai Peng(CHN)[14] vs. Kimiko Date-Krumm(JPN) /
Shuai Zhang(CHN)
Men's Singles - 3rd Round
Tommy Robredo(ESP) vs. Sergiy Stakhovsky(UKR)
Mixed Doubles - 1st Round
Roberta Vinci(ITA) /
Marc Lopez(ESP) vs. Katarina Srebotnik(SLO)[2] /
Daniel Nestor(CAN)[2]
Court 6
11:00 AM Start
Men's Doubles - 2nd Round
Jeremy Chardy(FRA) /
Arnaud Clement(FRA) vs. Rohan Bopanna(IND)[10] /
Aisam-Ul-Haq Qureshi(PAK)[10]
Women's Doubles - 2nd Round
Gisela Dulko(ARG)[1] /
Flavia Pennetta(ITA)[1] vs. Jill Craybas(USA) /
Olga Savchuk(UKR)
Women's Doubles - 2nd Round
Sorana Cirstea(ROU) /
Lucie Safarova(CZE) vs. Cara Black(ZIM)[5] /
Anastasia Rodionova(AUS)[5]
Men's Doubles - 2nd Round
Mark Knowles(BAH)[12] /
Michal Mertinak(SVK)[12] vs. Eric Butorac(USA) /
Jean-Julien Rojer(AHO)
Mixed Doubles - 1st Round
Sophie Ferguson(AUS) /
Marinko Matosevic(AUS) vs. Olivia Rogowska(AUS) /
Matthew Ebden(AUS)
Court 8
11:00 AM Start
Mixed Doubles - 1st Round
Bethanie Mattek-Sands(USA) /
Horia Tecau(ROU) vs. Lisa Raymond(USA)[6] /
Wesley Moodie(RSA)[6]
Women's Doubles - 2nd Round
Elena Vesnina(RUS)[13] /
Vera Zvonareva(RUS)[13] vs. Chia-Jung Chuang(TPE) /
Su-Wei Hsieh(TPE)
Men's Doubles - 2nd Round
Mariusz Fyrstenberg(POL)[5] /
Marcin Matkowski(POL)[5] vs. Yen-Hsun Lu(TPE) /
Rainer Schuettler(GER)
Women's Doubles - 2nd Round
Iveta Benesova(CZE)[6] /
Barbora Zahlavova Strycova(CZE)[6] vs. Liga Dekmeijere(LAT) /
Ayumi Morita(JPN)
Court 13
11:00 AM Start
Women's Doubles - 2nd Round
Anna-Lena Groenefeld(GER) /
Patty Schnyder(SUI) vs. Nuria Llagostera Vives(ESP)[4] /
Maria Jose Martinez Sanchez(ESP)[4]
Women's Doubles - 2nd Round
Yung-Jan Chan(TPE)[8] /
Agnieszka Radwanska(POL)[8] vs. Sofia Arvidsson(SWE) /
Johanna Larsson(SWE)
Women's Doubles - 2nd Round
Liezel Huber(USA)[3] /
Nadia Petrova(RUS)[3] vs. Eleni Daniilidou(GRE) /
Kaia Kanepi(EST)
Men's Doubles - 2nd Round
Michael Berrer(GER) /
Florian Mayer(GER) vs. Jurgen Melzer(AUT)[6] /
Philipp Petzschner(GER)[6]
Court 18
11:00 AM Start
Men's Doubles - 2nd Round
Santiago Gonzalez(MEX) /
Philipp Marx(GER) vs. Max Mirnyi(BLR)[2] /
Daniel Nestor(CAN)[2]
Men's Doubles - 2nd Round
Michael Llodra(FRA)[8] /
Nenad Zimonjic(SRB)[8] vs. Pablo Andujar(ESP) /
Daniel Gimeno-Traver(ESP)
Women's Doubles - 2nd Round
Michaella Krajicek(NED) /
Petra Kvitova(CZE) vs. Natalie Grandin(RSA) /
Vladimira Uhlirova(CZE)